Moto:
                             „Cei fără ochi sunt în guvern
                               N-au cum să vadă, acest infern”
                                        (cântec de manea la modă)

Aşa e neamul nostru românesc, să dea vina, mereu şi mereu, pe altcineva (ca în cântecul de mai sus). Aseară am trecut pe la vecinul de la scara blocului: „-Ei, cum facem diseară cu meciul de fotbal, vecine?”- l-am întrebat, aşa, ca să mai schimbăm o vorbă. „- Ce să facem! Şi aşa stăm în faţa televizorului, să-i auzim pe cei care ne conduc, să ne spună aceleaşi tâmpenii… Noroc că mai avem câte un meci cu echipa naţională a României! Şi, musai, trebuie scrisă în calendar, şi cronica acestei zile, nu?” „-Şi, o să chefuim, măi, vecine?”– am mai aruncat, aşa, o vorbă. „- Neapărat! După ce i-am bătut pe turci, le vine rândul şi la nibelungi!”, a râs el cu poftă. Am plecat clătinând contrariat din cap, nu pentru că vecinul ar fi confundat Olanda cu Norvegia şi, ţara morilor de vânt, şi a florilor cu cea a nibelungilor, dar, mai discutasem subiectul, şi în vară, şi eu pronosticasem că Olanda ne va da o căruţă de goluri, că după ce a fost ciuca bătăilor la europene, vor deveni iarăşi zmei, jucând cu d-alde noi. Dar, mai ştii, s-ar putea ca şi vecinul să aibă dreptate. Doamne ajută! Mie nu-mi va rămâne decât să scriu cronica acestei zile, la care, cu toţii am fost martori. Aşadar, 16. oct. 2012, declarat în presă, ca „război mondial în fotbal”, partida România-Olanda începea cu un şut promiţător a lui Torje, din lovitură liberă, direct în bară. Credeam (cu toţii, nu?) că o să iasă scântei din poarta apărată de Stekelenburg. N-a fost să fie aşa. În minutul 9 e însă (1-0) pentru Olanda. Partida continuă şi, în minutul 29 avem (2-0) împotriva noastră. Mă rugam pentru salvarea noastră, la Dumnezeu, atotputernicul. Noroc cu „omul pădurii” (mucalitul cu fes pe cap) apărut deodată pe youtube, manevrat de pe google, de către fiul meu, care tot căuta „ceva” pe calculator: „- Da, da!?... Mai taie din ele, dă-le dracu’… „  - Na, că se nimereşte! zic cu glas tare. Păi, nu? Mai taie din ele, dă-le dracu… Şi, în minutul 41, Marica înscrie, şi mai taie din ele: (1-2) pentru România. Dar vine pauza şi nu avem noroc, că este deja (3-1) pentru olandezi, dintr-un penalti „a fost-nu prea a fost”. Şi, vine nenorocitul minut 86 când la o fază ambiguă, din opsai, se ridică scorul la (4-1) pentru olandezi. Mă scarpin după cap, precum Dănilă Prepeleac: „- O căruţă de goluri nu ne-au dat ei, da, de roate la căruţă, tot s-a strâns!”. Păi cum să nu te apuce jalea ca în maneaua aia: „cei fără ochi sunt în guvern/N-au cum să vadă acest infern”. Unde dracu s-a ascuns mucalitul acela cu fes pe cap şi care îi tot boscorodea poliţistului care ancheta pe marginea drumului, cazul unui superior de-al lui, prins băut la volan? Aha! A apărut iar, pe youtube, manevrat de fiul meu, supărat pe olandezii ăştia nerecunoscători că nu ne bagă în schengen . Îl aud pe mucalitul cu fes: „- Da, da, cunosc… branconaj… branconier. A fost la mine, în primăvară. L-am prins eu, la iepuri! Da, daa?... Mai taie din ele, dă-le dracu’…”